Můj příběh

Jsem ilustrátorka a zároveň miluji cizí jazyky. Tvořím dětské obrázkové aktivity, ve kterých kombinuji jednoduché, jemné obrázky s genetickou metodou čtení a cizím jazykem. Moje výtvory tak baví děti od batolat až po školáky.

Jsem matkou tříleté dcery, která miluje knihy, malování a kreslení a zajímá se o všechno kolem sebe. Snažím se ji konfrontovat s různými kulturními vlivy a tak například často pouštíme pohádky v angličtině. Vidím, jak se živě zajímá o to, co znamenají která slova a tak jsem hledala nějaký způsob, jak ji ještě více motivovat. Jak bychom se mohly učit spolu a hrát si ještě lépe a zároveň rozvíjet slovní zásobu. Ať už v češtině nebo v angličtině.

Mou dceru fascinoval stařičký obrázkový slovník z roku 1965. Hodiny a hodiny jsme listovaly stránkami a ukazovaly si věci denní potřeby, auta, lidi, domy… Ale předměty z roku 65 byly občas těžko vysvětlitelné. Netušila jsem, jak popsat, na co je sluchátkový telefon nebo psací stroj. Takhle malému dítěti mi to navíc přišlo zbytečné. Chtěla jsem, aby dcera v knize našla v souvislostech to, co vidí denně kolem sebe. Navíc s popiskem velkými písmeny, aby ji to motivovalo k prvnímu rozpoznávání písmen a čtení. Mezi současnými knihami jsem nenašla žádnou, která by splňovala moje náročná kritéria a zároveň nezahltila citlivé dětské vnímání nepřehlednou změtí stovek miniaturních výjevů v křiklavých barvách často přihlouple stylizovaných postaviček. Hledala jsem něco jemného, jednoduchého, lidského…

Protože jsem od dětství ráda kreslila a malovala, rozhodla jsem se k náročnému kroku. Takovýto dětský obrázkový slovník vytvořit sama. Postupně sestavuji jednotlivé stránky, pracovní listy, omalovánky, aktivity, pexesa... Inspiruji se v jiných knihách, od jiných kreslířů, malířů a ilustrátorů. Zkoumám, co funguje a co ne a vše prověřuji v praxi se svou dcerou. Čteme si, povídáme, hrajeme a kreslíme.

Přeji si, aby mé úsilí a moje vášeň byla prospěšná i dalším rodičům, proto vznikly tyto stránky, na kterých postupně bude růst sbírka použitelných materiálů ke hrám a čtení v různých jazycích.