Pocta Richardu Scarrymu

Zdravím vás na svém novém blogu. Proč jsem se jej rozhodla psát? Protože mě a mou dceru zaujal tento obrázkový slovník, vydaný v Československu v roce 1965 v nakladatelství Mladé letá. Chtěla jsem s vámi sdílet své nadšení a tak vás zvu, abyste se mou zalistovali knihou, ve které jsem nalezla vůbec nejvíc inspirace pro svou tvorbu.

Titulní strana slovníku

Titulní strana slovníku

Jak již píšu ve svém příběhu, stála tato kniha na počátku mého rozhodnutí pustit se do tvorby dětských ilustrací. Moc se mi líbilo, jakým způsobem je kniha ilustrovaná, témata, kterým se věnuje, i její formát. Na téměř sto stranách je přehledně vyobrazeno více než tisíc slov v nejrůznějších výjevech i samostatně. Kniha zaujme především kluky, protože některé stránky se věnují například jen autům, stavebním strojům, vlakům… ale jsou tu i scény na pláži, v obchodě, na letišti, na farmě, krajina, město, roční období… Prakticky na co si vzpomenete, včetně stránky věnované abecedě, číslům nebo částem těla.

Výjev z prodejny potravin

krajina

 

Před spaním

Dcera slovníkem listovala ještě dřív, než uměla mluvit, proto nám nevadilo, že primárním jazykem je slovenština. Do budoucna by ji to ale mátlo. Zvlášť, když už by si popisky mohla sama číst.

Knih Richarda Scarryho u nás vyšlo pouze několik, ač jich celkem tento americký autor a ilustrátor vytvořil kolem tří set. Je až fascinující, jak podrobně a věrně vyobrazil některé stroje nebo lidská obydlí a další scény. Je mým úmyslem navázat na tuto tradici pečlivého detailu a poskytovat ve svých pracech věrné a realistické vyobrazení světa kolem nás. Něco z toho se mi již podařilo v mém Minislovníku Moje Tělo, ale další spousta práce na mě ještě čeká…

Tiráž

 

 

 

Irena Poncarová
Jsem ilustrátorka a zároveň miluji cizí jazyky. Tvořím dětské obrázkové aktivity a slovníky, ve kterých kombinuji jednoduché, jemné obrázky s genetickou metodou čtení a cizím jazykem. Moje výtvory tak baví děti od batolat až po školáky. Více o mně zjistíte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.